Society Committees

Research Committee Geographic Representation Appointment Duration
Lauren Bakaletz – Chair
Allen Ryan
Andres Sibbald
Ruth Thornton
Petri Mattila
USA
USA
Central/South America
Oceana
Northern/Western Europe
2019
2017
2017
2017
2017

 

Education Committee Geographic Representation Appointment Duration
Rupa Vedantam – Chair
Stephen Pelton
Paola Marchisio
Cuneyt Alper
Jorgen Lous
Ruth Thornton
India
USA
Italy
USA
Denmark
Australia
2019
2017
2017
2017
2017
2017

 

Finance Committee Geographic Representation Appointment Duration
Margaretha Casselbrant - Chair
Rich Rosenfeld
Joe Kerschner
Kenny Chan
USA
USA
USA
USA
USA
2019
2017
2017
2017
2017

 

Bylaws Committee Geographic Representation Appointment Duration
Rich Rosenfeld – Chair
Joe Kerschner
USA
USA
2025
2017

 

Nominating Committee Geographic Representation Appointment Duration
Tania Sih - Ex Officio
Rich Rosenfeld
South America
USA
2019
2017

 

History and Archives Committee Geographic Representation Appointment Duration
Bob Ruben – Chair
Harvey Coates
Karin Lindberg
Paola Marchisio
Noboru Yamanaka
Stephen Pelton
Jong Woo Chung
Anne Schilder
USA
Australia
Sweden
Italy
Japan
USA
Korea
Netherlands/UK
2019
2017
2017
2017
2017
2017
2017
2017

 

Membership Committee Geographic Representation Appointment Duration
Tania Sih  – Chair
Terho Heikkinen
Jorge Spratley
Rupa Vedantam
Noboru Yamanaka
Tal Maron
Diego Preciado
Marcelo Silber
BRA
FIN
PRT
IND
JPN
ISR
USA
LAT
 

 

Audit Committee

Geographic Representation Appointment Duration
Member Info. Coming Soon..    

 

Development and Long-range Planning Committee Geographic Representation Appointment Duration
Cuneyt Alper - Chair
Jiong Woo Chung, MD.
Michael Gaihede, PhD.
Ann Hermansson, MD.,PhD. 
Richard M. Rosenfeld, MD.
Robert J. Ruben, MD.
Jorge Spratley, MD.
Noboru Yamanaka, MD.
USA
Korea
Denmark
Sweden
USA
USA
Portugal
Japan
2017
2017
2017
2017
2017
2017
2017
2017

 

Information Technology Committee Geographic Representation Appointment Duration
Member Info. Coming Soon..